Στίβος:Δεν ανέβηκε στη Σούπερ Λίγκα η Εθνική

Η Εθνική ομάδα στίβου δεν κατάφερε να ανέβει στη Σούπερ Λίγκα καθώς κατέκτησε την 5η θέση στο Ταλίν όπου διεξήχθη η Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων.

Η Εθνική τερμάτισε στην 5η θέση της γενικής κατάταξης με 272.5 βαθμούς, 11 μακριά από το «εισιτήριο» και την Φιλανδία που ήταν 3η με 283.5β.

Την άνοδό τους στη Σούπερ Λίγκα για την επόμενη περίοδο εξασφάλισαν οι Λευκορωσία, Νορβηγία και Φινλανδία, ενώ αντίστοιχα υποβιβάστηκαν στη Β’ Κατηγορία οι Σλοβενία
και Ουγγαρία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μαρία Μπελιμπασάκη χάρισε μια ακόμηνίκη στα γαλανόλευκα χρώματα επικρατώντας στην κούρσα των 200μ με σε 23.12 (-0,6) βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ και το 23.14, που πέτυχε φέτος στην Καλαμάτα.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Λυκούργος Τσάκωνας όπως και στα 100 μ., κατέλαβε την δεύτερη θέση με 20.78.

Η χαμηλή θερμοκρασία και η καθυστέρηση στην εκκίνηση αποσυντόνισε τους αθλητές των 110 μ. εμπ, ανάμεσα σε αυτούς και τον Κώστα Δουβαλίδη. Ο πρωταθλητής μας δεν κατάφερε να κρατηθεί έως το τέλος της κούρσας και έμεινε δεύτερος με 13.58.

Ο Δημήτρης Τσιάμης έμεινε τρίτος με καλύτερη προσπάθεια στα 16,20 μ., από το πρώτο του άλμα.Καλή παρουσία από τον Σπύρο Λεμπέση στον ακοντισμό, που ήταν τρίτος με καλύτερη βολή στα 75,60 μέτρα.

Ο Κώστας Φιλιππίδης μπορεί να έδωσε δέκα βαθμούς στην ομάδα, όμως, με 5,30 μ. δεν βρέθηκε στην καλύτερη δυνατή ημέρα.

Εμφάνιση έμπειρης αθλήτριας πραγματοποίησε η Αναστασία Μαρινάκου, που έτρεξε έξυπνα τα 1.500 μ. και τερμάτισε στην πέμπτη θέση με 4.14.66, επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων.

Η Ηλιάνα Κοροσίδου ήταν η πρώτη Ελληνίδα, που ξεκίνησε τις προσπάθειες της και κατέλαβε την έκτη θέση στη σφυροβολία με 63,75 μ.. Στην πρώτη σειρά των 100 μ. εμπ. πήρε μέρος η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που τερμάτισε δεύτερη με 13.64, χρόνος που της έδωσε την έβδομη στο σύνολο. Στην έβδομη θέση στη δισκοβολία ολοκλήρωσε τον αγώνα του και ο Γιώργος Τρέμος με καλύτερη βολή στα 54,78 μ., ενώ μία θέση χαμηλότερα βρέθηκε η Τόνια Στεργίου στο ύψος, με καλύτερη προσπάθεια στα 1,80μ..

Ο Κώστας Νακόπουλος, κατάφερε να τερματίσει όγδοος στα 800 μ. με 1.49.63 και να δώσει σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα. Στο μήκος των γυναικών η Εφη Κολοκυθα κατέλαβε την 10η θέση με 5,90 μέτρα.

Ο Ηλίας Κάσσος τερμάτισε 12ος στα 3.000 μ.στιπλ, όμως, ακυρώθηκε από τους διοργανωτές για αντικανονικό πέρασμα στο τελευταίο εμπόδιο. Στην 1ηθέση των 5.000 μ. ολοκλήρωσε την προσπάθεια της η Ουρανία Ρεμπούλη με 17.08.38. Στη σφαιροβολία των γυναικών η Ευαγγελία Σοφάνη είχε καλύτερη βολή στα 14,39 μ. και κατέλαβε την 6η θέση. Οι Αργυρώ Πιντή, Δέσποινα Μουρτά, Ειρήνη Βασιλείου και Αγνή Δερβένη έμειναν στην ένατη θέση σσυα 4Χ400 μ. των γυναικών με 3.39.47.

Τέλος στις σκυτάλες, οι Αργυρώ Πιντή, Δέσποινα Μουρτά, Ειρήνη Βασιλείου και Αγνή Δερβένη έμειναν στην ένατη θέση στα 4Χ400 μ. των γυναικών με 3.39.47, ενώ η αντίστοιχη ομάδα των ανδρών με τους Μουρατη, Λουλα, Διαμαντη, Γραβαλος τερμάτισαν έκτοι με 3.11.06.