Τουρκία – Ελλάδα 67-76: Νίκη και μέσα στην Κωνσταντινούπολη η Εθνική

Έπειτα από το θρίλερ στα Άνω Λιόσια την περασμένη Παρασκευή, η Εθνική πέτυχε «καθαρό» διπλό στο κατάμεστο Sinan Erdem Dome απέναντι στην Τουρκία, κάνοντας σπουδαία εμφάνιση για τρεις περιόδους και σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, κερδίζοντας για δεύτερη φορά τους Τούρκους. Ο Παπαγιάννης έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα, ο Αγραβάνης ήταν καθοριστικός, ο Σλούκας ανέβασε την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο και ο Μωραϊτης έδωσε σημαντικές λύσεις για
την Ελλάδα που στήριξε ως το τέλος το πλάνο της και ανέβηκε στο 3-1 στο Group B των «παραθύρων». Ο αγώνας Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς με την Ελλάδα, με περισσότερη ενέργεια και πιο σωστές επιλογές στην επίθεση. Εξ ου και το νταμπλ σκορ στα πρώτα λεπτά (10-5, 4:27), με τον Μπιρσέν να κάνει τη διαφορά για τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Ορχούν Ενέ επέμειναν πολύ στο περιφερειακό σουτ αλλά δεν δικαιώθηκαν μετρώντας 2/9 τρίποντα. Μετά το 4′ της αναμέτρησης, η Εθνική βρήκε ρυθμό στην […]
Τουρκία – Ελλάδα 67-76, Νίκη, Κωνσταντινούπολη, Εθνική,tourkia – ellada 67-76, niki, konstantinoupoli, ethniki