Στον 2ο γύρο του Australian Open o Στέφανος Τσιτσιπάς – «Ο κόσμος με βοήθησε στο 3ο σετ»

O Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Γάλλου Κουεντάν Αλίς, στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών του στο Australian Open. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-3, 6-4 7-6(6) μετά από μία ώρα και 50 λεπτά και εξασφάλισε την πρόκριση για τον 2ο γύρο. Ουσιαστικά, μόνο στο 3ο σετ αντιμετώπισε δυσκολία το Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης. O Tσιτσιπάς, όπως υπενθυμίζει το ΑΠΕ-ΜΠΕ,
προκρίθηκε για πέμπτη διαδοχική χρονιά στον 2ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν. Αυτή ήταν η 16η νίκη καριέρας για τον Έλληνα τενίστα στο τουρνουά. Στον αντίποδα, ο 26χρονος Γάλλος, Νο 61 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν έχει καταφέρει να περάσει ποτέ τον δεύτερο γύρο σε κανένα από τα Major. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στη φάση των «64», που θα είναι ο νικητής του αγώνα ανάμεσα στον Γιάνικ Χάνφμαν και τον Ρίνκι Χιτζικάτα. Τα δύο πρώτα σετ κύλησαν χωρίς δυσκολία για τον Τσιτσιπά. Στο 1ο σετ προηγήθηκε με 3-1 και στη συνέχεια έκανε το hold για το 4-1. […]