Στέφανος Τσιτσιπάς: Άνετη πρόκριση στους «8» του Masters της Μαδρίτης

Μετά το 2-0 επί του Λούκας Πούιγ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθάρισε με το ίδιο σκορ και τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και πήρε χαλαρά την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Masters της Μαδρίτης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ. Ο Έλληνας τενίστας ήταν όσο συγκεντρωμένος έπρεπε και δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλό του, δείχνοντας έτοιμος να προχωρήσει κι άλλο στο τουρνουά. Ο Τσιτσιπάς δεν δέχθηκε ούτε ένα μπρέικ από τον Ντιμιτρόφ και αυτό τα λέει όλα για το πόσο αποτελεσματικός ήταν στο σερβίς του, χάνοντας μόλις 8 πόντους, αλλά και πόσο
συγκεντρωμένος, αφού δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στον Βούλγαρο να πιστέψει πως μπορεί να τον νικήσει. Ο Έλληνας τενίστας πήρε με 6-3 το πρώτο σετ και με 6-4 το δεύτερο, παίρνοντας τη νίκη σε μόλις 77 λεπτά, δείχνοντας ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και έτοιμος να αντιμετωπίσει το βράδυ της Παρασκευής (6/5) τον Ρούμπλεφ, ο οποίος είναι στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, με στόχο ακόμη μία νίκη […]
Στέφανος Τσιτσιπάς, Άνετη, Masters, Μαδρίτης,stefanos tsitsipas, aneti, Masters, madritis