Προκριματικά Μουντιάλ: Ρατσιστική επίθεση, επεισόδια και διακοπή στο Λίβανος – Συρία

Οι αγώνες των προκριματικών του Μουντιάλ συνεχίζονται στην Αφρική, με τον Λίβανο να υποδέχεται τη Συρία με στόχο τη νίκη που θα τον διατηρούσε στην 3η θέση, η οποία οδηγεί σε αγώνες μπαράζ. Το παιχνίδι στράβωσε από το πρώτο ημίχρονο όμως για τους γηπεδούχους, οι οπαδοί των οποίων είχαν στη συνέχεια συμπεριφορά που οδήγησε στη διακοπή της αναμέτρησης. Μπορεί η Συρία να ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, αυτό όμως δεν την επηρέασε και μπήκε στο γήπεδο για να παίξει κανονικά, με αποτέλεσμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να προηγείται με 0-3. Σκορ που ήταν εξαιρετικά δύσκολο να ανατραπεί στο β’ μέρος, με συνέπεια
η ατμόσφαιρα να χαλάσει. Οι οπαδοί του Λίβανου άρχισαν να πετάνε μπουκάλια, αντικείμενα και κομμάτια γυαλιού σε αυτούς της Συρίας, ενώ στη συνέχεια άρχισαν και τα ρατσιστικά συνθήματα. Μέσα σε αυτό το κλίμα, λοιπόν, ο διαιτητής αποφάσισε στο 78ο λεπτό τη διακοπή του παιχνιδιού, το οποίο τελικά ξανάρχισε μισή ώρα αργότερα και ενώ η κατάσταση είχε ηρεμήσει.