ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Το «πάνω χέρι» πήρε ο «δικέφαλος» με σκορ 2-0

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα με σκορ 2-0 και έτσι πετυχαίνει βήμα πρόκρισης για τους «8» στο Κύπελλο Ελλάδος. Μπράντον Τόμας (52’) και Τάισον (72’) τα γκολ της ομάδας του Ραζβάν Λουτσέσκου που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που του δόθηκαν, σε αντίθεση με τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που, κυρίως στο πρώτο ημίωρο, σπατάλησαν αυτές που δημιούργησαν. Έπειτα από ένα 20λεπτο γεμάτο ένταση, νεύρα και δυνατά μαρκαρίσματα, το παιχνίδι απέκτησε
ρυθμό. Το «τριφύλλι» έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν έπειτα από σέντρα του Σεμπάστιαν Παλάσιος και απομάκρυνση του Ινγκι Ινγκασον, ο Ανταμ Τσέριν με «οβίδα» τράνταξε την οριζόντια δοκό της εστίας του Ντόμινικ Κοτάρσκι. Για περίπου 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, αναπτύσσονταν από τα δεξιά και δημιούργησαν απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Κοτάρσκι. Διαμαρτυρήθηκαν, μάλιστα, έντονα για πέναλτι σε σπρώξιμο του Κωνσταντίνου Κουλιεράκη στον Δημήτρη Κουρμπέλη, ωστόσο ο Σλάβκο Βίντσιτς με στη σύμφωνη γνώμη του VAR έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο […]