Παναθηναϊκός – Ζάλγκιρις Κάουνας 73-71: Νίκη με Μήτογλου και Σλούκα

Ιδιαίτερα νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπρεπε να περάσουν σχεδόν τέσσερα λεπτά για να βρει σκορ με τρίποντο του Μήτογλου. Έως εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» είχαν 0/3 εντός παιδιάς και 2 λάθη. Η διορθωτική κίνηση ήταν άμεση από τον Αταμάν καθώς πέρασε στο παρκέ τον Λεσόρ αντί του Κώστα Αντετοκούνμπο. Η «ζώνη» της Ζάλγκιρις είχε δυσκολέψει αρκετά τους «πράσινους» οι οποίοι έβρισκαν με μεγάλη δυσκολία τον δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Και αυτό λόγω της πίεσης που δέχθηκαν με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε έξι λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο
και να βρεθούν πίσω στο σκορ με 13-15. Ένα διάστημα όπου ο Μήτογλου είχε πετύχει τους 7 πόντους της ομάδας του (έχοντας μαζέψει και 3 ριμπάουντ) ωστόσο οι «πράσινοι» είχαν κλείσει το δεκάλεπτο με 6 λάθη και μόλις 3 ασίστ, σουτάροντας με 4/9 εντός παιδιάς και με μόλις 3/7 βολές. Την ίδια ώρα η Ζάλγκιρις μετρούσε 5 λάθη για ισάριθμες τελικές πάσες, έχοντας επίσης […]