Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91: Του έσπασε την έδρα και του βάζει δύσκολα

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με στόχο να κάνει το 1-0 στα play off της Euroleague, τελικά όμως έγινε το 0-1 με το 87-91. Έτσι, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν έχει άλλη επιλογή από το να πάρει οπωσδήποτε, τουλάχιστον, μία νίκη στο Βελιγράδι. Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, δεν ήταν όμως το
ίδιο και το ξεκίνημα των «πράσινων», οι οποίοι είχαν προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν πίσω με 9-12 έπειτα από 7 συνεχόμενους πόντους του Κοέν. Η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε και ισοφάρισε 14-14, κάπου εκεί όμως ο Τούρκος προπονητής δέχθηκε τεχνική ποινή και οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με +5 (14-19) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +1 (25-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, χάρη και στην είσοδο του Χουάντσο, ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του, είχε τρομερή ευστοχία στα δίποντα και είχε ένα επιμέρους σκορ 18-6 που τον έστειλε στο +11 (43-32) στο 15′, με το ΟΑΚΑ να… φλέγεται και τον Βιλντόζα να πυροβολεί […]
Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91,panathinaikos – makabi tel aviv 87-91