Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε 74-63: Νίκη 4άδας για την ομάδα του Αταμάν

Μία από τις πιο σημαντικές νίκες του στη φετινή Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 74-63 της Φενέρμπαχτσε που ήταν ισόβαθμη του και παρέμεινε στην 4άδα, χωρίς όμως να καταφέρει να καλύψει το -14 με το οποίο είχε ηττηθεί στον πρώτο αγώνα στην Κωνσταντινούπολη. Λάθη, κενά στην άμυνα και επιπόλαιες επιθέσεις, συνέθεσαν την κάκιστη εικόνα του Παναθηναϊκού
στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ. Μετά το τρίποντο του Γκριγκόνις με το… καλησπέρα (3-0), οι Πράσινοι αποσυνδέθηκαν σε άμυνα και επίθεση, βλέποντας την Φενέρ να πατάει… γκάζι και με επιμέρους σκορ 4-19 να γράφει το 7-19 στο 8΄, κλείνοντας την περίοδο στο +8 (13-21). Το Τριφύλλι, όμως, έβγαλε αντίδραση από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και με τον Καλαϊτζάκη να δένει την άμυνα ο Παναθηναϊκός έπιασε από τον… λαιμό την τουρκική ομάδα και χωρίς να της επιτρέψει να πάρει επιθετική… ανάσα, απάντησε με επιμέρους σκορ 25-9(!), ισοφαρίζοντας στο 15΄ σε 25-25 και παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια […]