Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Στην κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης για τη 19η αγωνιστική της Stoiximan Super League και με γκολ των Αϊτόρ και Γεντβάι στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη και πήγε στους 44 βαθμούς, όσους έχει και ο ΠΑΟΚ με τον οποίο μοιράζεται την κορυφή, στο +2 από την ΑΕΚ.
Οι Πράσινοι είχαν την ψυχολογία στα ύψη μετά την πρόκριση επί του Ολυμπιακού στο κύπελλο αλλά είχαν και απουσίες, με αποτέλεσμα το παιχνίδι με τους Αρκάδες να προμηνύεται αρκετά δύσκολο. Και ήταν. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, άλλωστε, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ δεν είχε κάποια καθαρή ευκαιρία και αυτό τα λέει όλα για τον βαθμό δυσκολίας αφού ο Αστέρας ήταν άψογα παραταγμένος. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, θα μπορούσαν ακόμη και να προηγηθούν στο 14′ με το Σουρλή μετά το μπέρδεμα των Λοντίγκιν και Γεντβάι, το πλασέ του όμως από μακρινή απόσταση ήταν αδύναμο και ο Βαγιαννίδης πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Δύο λεπτά μετά, στην […]
Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0, ΠΑΟΚ,panathinaikos – asteras tripolis 2-0, paok