Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο: Νίκη των πρασίνων με φοβερή ανατροπή

Αν και η Αρμάνι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15 και πραγματοποιώντας φοβερή ανατροπή με έναν Μπέικον από άλλον πλανήτη (31 πόντους) έφτασε στην 4η σερί του νίκη κερδίζοντας με 90-77 στην παράταση. Η απουσία του Νέιτ Γουόλτερς φάνηκε με το «καλημέρα» του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε κάκιστες επιλογές στην επίθεση, ο Μεσίνα
είχε αναθέσει στον Λουαού-Καμπαρό, τον καλύτερο αμυντικό του, το μαρκάρισμα του Πάρις Λι προκειμένου να του «κόψει» οποιαδήποτε σκέψη δημιουργίας και κάπως έτσι έπρεπε να φτάσει το 3ο λεπτό για να ευστοχήσουν οι «πράσινοι» σε εντός παιδιάς σουτ. Ούτε οι Ιταλοί είχαν καλή εκκίνηση στο ματς, αλλά μετά τις φωνές του Μεσίνα η Αρμάνι «ξύπνησε» και με επιμέρους 8-2 μετέτρεψε το 6-6 σε με 8-14 στο 6′. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ήταν άστοχος και έχοντας 4/12 σουτ έναντι 7/12 των φιλοξενούμενων, βρέθηκε και στο -9 (13-22) με τη λήξη του δεκάλεπτου. Σε αυτό το διάστημα το […]