Παγκόσμιος πρωταθλητής στο καράτε εφήβων ο Ηλίας Ψωμάς

Το χρυσό μετάλλιο στα +70κ εφήβων κατέκτησε ο Ηλίας Ψωμάς, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ικόνιο. Ο Έλληνας καρατέκα επιβλήθηκε 8-0 τον Εσθονό Σαβέλι Μπολότσκι στοντελικό της κατηγορίας και λίγες στιγμές αργότερα ο εθνικός μας ύμνος ακούστηκε στο κλειστό «Konya Spor ve Kongre Merkezi» της τουρκικής πόλης. Στη πορεία του προς τον θρίαμβο ο Ψωμάς νίκησε κατά σειρά το Λετονό Καζάντσεφς, τον Τούρκο Τσελίκ, τον Τυνήσιο Γκαζουανί, κατέκτησε την πρώτη θέση στο pool στο οποίο συμμετείχε και στησυνέχεια στον ημιτελικό επιβλήθηκε του Ουκρανού
Περεούντα με 2-0. Ψωμάς: «Το πίστευα από τον πρώτο αγώνα» Έτσι, ο Ψωμάς κατακτά μέσα σε λίγους μήνες το δεύτερο μετάλλιό του σε μεγάλη διοργάνωση, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό της Πράγας, στην ίδια κατηγορία, τον περασμένοΙούνιο. Μετά τη νέα, ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία, ο 15χρονος (30/1/2007) Παγκόσμιος Πρωταθλητής δήλωσε: «Δούλεψα πολύ σκληρά όλο αυτό το διάστημα και είχα πάντα δίπλα μου το δάσκαλο ΔημήτρηΤριανταφύλλη. Μαζί φτάσαμε στην κορυφή του κόσμου. Από τον πρώτο αγώνα […]