Ουγγαρία – Ελλάδα 2-1: Φιλική ήττα με κακή εμφάνιση

Λίγες μέρες μετά την ισοπαλία με 2-2 κόντρα στη Μάλτα εκτός έδρας σε φιλικό παιχνίδι, η Εθνική Ελλάδας ήταν κοντά σε ακόμη μία, επίσης σε φιλικό παιχνίδι και εκτός έδρας, με αντίπαλο την Ουγγαρία αυτή τη φορά και με τον Μπακασέτα να ισοφαρίζει στο 81ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, αλλά στο 93′ ο Κάλμαρ την ανάγκασε σε ήττα 2-1, το οποίο μάλλον ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά, κατά τη διάρκεια των οποίων οι
γηπεδούχοι είχαν κυρίως τη μπάλα, η Εθνική ομάδα προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και να πάρει μέτρα στο γήπεδο, αλλά στο 15ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πλασέ του Ζάλαϊ εντός περιοχής (1-0), σε μια φάση στην οποία οι παίκτες του Μάρκο Ρόσι συνεργάστηκαν άψογα. Η Ουγγαρία, επομένως, είχε το προβάδισμα και η Ελλάδα έπρεπε να αντιδράσει, αλλά δεν έδειξε έτοιμη να το κάνει. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ είχε σαφές πρόβλημα δημιουργικά και δεν μπορούσε να […]
Ουγγαρία – Ελλάδα 2-1, Φιλική,oungaria – ellada 2-1, filiki