Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77: Ραντεβού με Παναθηναϊκό στον τελικό του κυπέλλου

Πετυχαίνοντας 30 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και το καλύτερό του, ο Ολυμπιακός νίκησε με 91-77 τον Προμηθέα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (18/2) τον Παναθηναϊκό. Με καλά οργανωμένη άμυνα και τους Κάουαν, Χέιλ να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ο Προμηθέας, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ,
κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό μέχρι το 5΄, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 11-10, καθώς στη συνέχεια ένα 8-0 των Ερυθρόλευκων, οι οποίοι είχαν πρωταγωνιστή τον Ουόκαπ, τους βοήθησε να ξεφύγουν στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (23-15). Με την άμυνα του Προμηθέα να αιφνιδιάζει και πάλι τους νταμπλούχους Ελλάδας, οι Αχαιοί επέστρεψαν στο παιχνίδι, μείωσαν σε 25-23, ενώ με τον Ρέινολντς να σκοράρει κατά ριπάς προσπέρασαν στο 16΄ με 29-30. Ο Πετρούσεφ όμως συνδέθηκε άμεσα από μέση και μακρινή απόσταση, χαρίζοντας και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό που πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (40-36). […]
Ολυμπιακός – Προμηθέας 91-77, Ραντεβού, Παναθηναϊκό,olybiakos – promitheas 91-77, rantevou, panathinaiko