Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Στο μηδέν έμεινε το ντέρμπι αιωνίων στο Φάληρο

Σε ένα ντέρμπι που είχε πολλή τακτική και ελάχιστες καλές φάσεις, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0. Το ντέρμπι άρχισε με… διακοπή, αφού η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική από τα καπνογόνα, με συνέπεια στο 2ο λεπτό ο διαιτητής να σταματήσει το παιχνίδι μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα. Κάτι που έγινε επτά λεπτά αργότερα, με το ντέρμπι να… αρχίζει επιτέλους κανονικά. Και αφού άρχισε, ήρθε και η πρώτη -σχετικά- καλή
φάση, στο 15′, με το φάουλ του Μπουχαλάκη και την κεφαλιά του Μπα που έφυγε άουτ. Για πραγματικά καλή ευκαιρία, πάντως, έπρεπε να περιμένουμε ως το 24′, όταν ο Λαλά σέντραρε από δεξιά αλλά οι Α. Καμαρά δεν έπιασε όπως θα έπρεπε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να απειλήσουν και οι πράσινοι αλλά ο Καρλίτος άργησε να πασάρει στον Βιτάλ και η ευκαιρία χάθηκε. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και το πρέσινγκ του Παναθηναϊκού, σε συνδυασμό με την καλή παρουσία των Πέρεθ και Αλεξανδρόπουλου, δημιουργούσε […]