Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Πέμπτος στο μαραθώνιο κολύμβησης ο Άλκης Κυνηγάκης – «Είμαστε μόνοι μας και παλεύουμε»

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ταξίδι του σε Ολυμπιακούς Αγώνες ο Άλκης Κυνηγάκης. Ο μόλις 23 ετών κολυμβητής κατάφερε να τερματίσει στην 5η θέση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στον μαραθώνιο κολύμβησης. Ο Κυνηγάκης ήταν συνεχώς στην πρώτη εξάδα, ειδικά μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, δεν έπεσε ποτέ κάτω από την 6η θέση, ενώ στα 7 χιλιόμετρα έδειξε πως θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και σε ένα
μετάλλιο. Η 5η θέση ήταν και η καλύτερη για την ελληνική κολύμβηση στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες. Το χρυσό μετάλλιο στον τελικό αυτό κατέκτησε ο Γερμανός, Φλοριάν Γουέλμπρουκ με χρόνο 1:48:33.7, στην δεύτερη θέση παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο ήταν ο Ούγγρος, Κριστόφ Ρασόφτσκι με 1:48:59.0, τρίτο ήταν ο Ιταλός, Γκρεγκόριο Παλτρινέλι με 1:49:01.1. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Ισραηλινός, Μάταν Ροντίτι με 1:49:24.9 και ο μεγάλος Θανάσης Κυνηγάκης ήταν στην 5η θέση με 1:49:29.2. Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: «Είμαστε μόνοι μας στο σκοτάδι μας» Ο Άλκης Κυνηγάκης, στις δηλώσεις του μετά τον τελικό των 10 χλμ […]