ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Στο -1 με ηγέτη Ποντένσε

Με τον Ποντένσε να σκοράρει δύο φορές και να φτάνει στα 5 γκολ στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί του ΟΦΗ για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League και είναι στη 2η θέση και στο -1 από τον Παναθηναϊκό, έχοντας παράλληλα ένα βαθμό πίσω του την ΑΕΚ.
Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι Ερυθρόλευκοι κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα, κάτι που ήταν απαραίτητο για να «σπάσουν» το πρέσινγκ των γηπεδούχων, με το γκολ τελικά να μην αργεί να έρθει: Στο 10′ η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ «έχτισε» σωστά το παιχνίδι της από πίσω και τελικά ο Μασούρας έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Ποντένσε που με σκαστό σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1. Ένα γκολ που βοήθησε τους Πειραιώτες ώστε να διαχειριστούν καλύτερα την κατάσταση στη συνέχεια και παράλληλα έκοψε τη φόρα των Κρητικών, οι οποίοι στο 26′ έκαναν αναγκαστική αλλαγή με τον τραυματία Μπάκιτς να αφήνει τη θέση του στον Φελίπε. Λίγα λεπτά […]
ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2, Ποντένσε,ofi – olybiakos 0-2, pontense