Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αναντολού Εφές και κατέκτησε το τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος

Την 1η θέση στο τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος κατέκτησε ο Παναθηναϊκός νικώντας με 80-74 την Αναντολού Εφές. Το Σάββατο, στον ημιτελικό, οι πράσινοι νίκησαν την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην παράταση. Μία μέρα μετά, στον τελικό, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές. Όχι στην παράταση αλλά στην κανονική διάρκεια, χάρη κυρίως στην άμυνα. Οι Τούρκοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 12-18 στο 5′, αλλά ο Παναθηναϊκός
αντέδρασε και έκλεισε στο +3 (26-23) την πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο β’ 10λεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 47-34. Με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά και σωστές επιλογές στην επίθεση οι πράσινοι προηγήθηκαν και με +16 (57-41 στο 25′), με την Εφές να κάνει επιμέρους σκορ 13-2 και να μειώνει σε 59-54 στο 30′. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πλησίασε και στο -4 (64-60) στη συνέχεια, αλλά ο Παναθηναϊκός παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε τελικά τη νίκη με 80-74. Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74