Ο Λιονέλ Μέσι εκνευρίστηκε με παίκτη της Ουρουγουάης και τον έπιασε από τον λαιμό – «Οι νέοι πρέπει να μάθουν να σέβονται»

Στο «Λα Μπομπονέρα» η Αργεντινή υποδέχθηκε την Ουρουγουάη για την 5η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2026 για τη ζώνη της Νότιας Αμερικής και ηττήθηκε με 2-0. Κατά τη διάρκεια του ματς υπήρξε μεγάλη ένταση όπως ήταν αναμενόμενο σ’ αυτό το παραδοσιακό ντέρμπι. Ο Λιονέλ Μέσι, όμως, βγήκε εκτός εαυτού κι έπιασε αντίπαλο από τον λαιμό. Στο 19ο λεπτό έπειτα από μαρκάρισμα του Ουγάρτε της Ουρουγουάης στον Ντε Πολ, ο Μέσι «άρπαξε» τον Ολιβέρα. Μετά το ματς ο Αργεντινός σούπερ σταρ
της Ίντερ Μαϊάμι αναφέρθηκε στο περιστατικό λέγοντας πως οι νεότεροι παίκτες πρέπει να μάθουν να σέβονται τους μεγαλύτερους. Επίσης, σημείωσε πως η Ουρουγουάη έπαιξε καλύτερα και άξιζε τη νίκη. Από τη μεριά του, ο προπονητής της Αργεντινής, Λιονέλ Σκαλόνι, μίλησε το ίδιο μήκος κύματος. «Τους άξιζε η νίκη, χωρίς αμφιβολία. Δεν βρήκαμε ποτέ τον τρόπο, αυτή είναι η πραγματικότητα. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο να το διορθώσουμε με κάποιες αλλαγές, αλλά φαίνεται ότι δεν ήταν η μέρα μας» […]