Μίλτος Τεντόγλου: Νίκη με 8.15μ. στη Μαδρίτη και έτοιμος για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Λίγα 24ωρα μετά την κατάκτηση της 1ης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, ο Μίλτος Τεντόγλου συμμετείχε στο μίτινγκ της Μαδρίτης και πήρε και εκεί την 1η θέση στο άλμα εις μήκος με 8.15μ, με την προσοχή του να στρέφεται πλέον στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στην Κωνσταντινούπολη. Ο Έλληνας αθλητής, κορυφαίος του κόσμου, ήταν φυσικά το φαβορί στο μίτινγκ που έγινε στην ισπανική πρωτεύουσα και το απέδειξε με την κατάληψη της 1ης θέσης χάρη σε άλμα στα 8.15μ. Ο Τεντόγλου άρχισε τον αγώνα με 7.86μ. και στο δεύτερο άλμα ανέβηκε στα 8.07μ.,
για να ακολουθήσει το 8.15μ. στην τρίτη προσπάθεια, με το οποίο πήρε και την 1η θέση. Και με τις πρωτιές να διαδέχονται η μία την άλλη, ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος έχει κάνει και την καλύτερη επίδοση στον κόσμο για το 2023 με άλμα στα 8.41μ., πάει στην Κωνσταντινούπολη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου με τέλεια ψυχολογία και με στόχο, φυσικά, το χρυσό μετάλλιο.
Μίλτος Τεντόγλου, Νίκη, 8 15μ, Μαδρίτη, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα,miltos tentoglou, niki, 8 15m, madriti, evropaiko protathlima