Με λυτρωτή Μπακασέτα στο 90ο λεπτό η Ελλάδα έμεινε ζωντανή για πρόκριση στο Μουντιάλ 2022

Η πρόκριση στο Μουντιάλ 2022 παραμένει εφικτή, αν και όχι εύκολη, για την Ελλάδα, η οποία πήρε δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γεωργίας. Η νίκη ήταν μονόδρομος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, οπότε λογικό ήταν να περιμένει κανείς ότι θα μπει δυνατά στο παιχνίδι. Και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να μπει με γκολ αφού το έβαλε στο 12′ με τον Παυλίδη από κοντά μετά το γύρισμα του Ανδρούτσου, αλλά στο VAR φάνηκε ότι η μπάλα είχε βγει και το γκολ δεν μέτρησε. Όπως και να έχει, η ομάδα του Τζον Φαν Σιπ διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και απείλησε ξανά στο 24′ με την κεφαλιά του Τζαβέλλα που μπλόκαρε δύσκολα ο Λόρια. Λίγα λεπτά μετά, στο 29′, η Ελλάδα απείλησε ξανά, με τον Μπακασέτα αυτή τη φορά, αλλά η μπάλα κόντραρε μετά την εκτέλεση φάουλ και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Και εκεί που φαινόταν ότι αργά ή γρήγορα θα ερχόταν το γκολ, ο […]