Μαρία Σάκκαρη: Κυριαρχική, νίκησε με 2-0 σετ την Ελίζ Μέρτενς και οδήγησε την Ελλάδα στους «8» του United Cup

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 2-0 σετ την Ελίζ Μέρτενς (6-1, 7-5) στο μονό των γυναικών στο πλαίσιο της αναμέτρησης Ελλάδα-Βέλγιο για τον α’ όμιλο του τουρνουά τένις United Cup που διεξάγεται στο Περθ της Αυστραλίας και έστειλε τη «γαλανόλευκη» στους «8» του θεσμού ή αν θέλετε στον… τελικό της πόλης όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Γαλλίας – Κροατίας με έπαθλο την πρόκριση στο Final 4. Το ματς
δεν άρχισε ιδανικά για τη Μαρία Σάκκαρη. Τα πολλά λάθη της έδωσαν το δικαίωμα στην Ελίζ Μέρτενς να κάνει break στο πρώτο παιχνίδι του πρώτου σετ. Αντέδρασε, όμως, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εκμεταλλευόμενη με τη σειρά της τα πολλά λάθη της αντιπάλου της και ισοφάρισε σε 1-1. Στο επόμενο παιχνίδι είχε τον απόλυτο έλεγχο και με μεγάλη ευκολία έγραψε το 2-1. Έχοντας το προβάδισμα και το μομέντουμ υπέρ της, η Μαρία Σάκκαρη δεν άφησε το πρώτο σετ να ξεφύγει από την επιρροή της. Η Μέρτενς δεν είχε απαντήσεις στο ρεπερτόριο της Ελληνίδας […]