Λαμπρό το 2021 για τη Skoda Motorsport

Η Skoda Motorsport ολοκλήρωσε το 2021 μια απόλυτα επιτυχημένη σεζόν. Με το κλείσιμο του 2021, αγωνιστικές ομάδες πελατών της Skoda Motorsport και οι οδηγοί τους, κέρδισαν τίτλους τόσο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι FIA (WRC2) και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλι FIA (ERC), όσο και σε εθνικά πρωταθλήματα σε πολλές χώρες όπως η Αργεντινή, η Αυστραλία και η Ρωσία. Κοινός
παρονομαστής, η Fabia Rally2 evo και η προκάτοχός της, Fabia Rally2. Ο Andreas Mikkelsen κατέκτησε τον τίτλο των οδηγών στην κατηγορία WRC2 του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλι FIA και αναδείχθηκε επίσης Πρωταθλητής Ευρώπης Ράλι FIA. Και στους δύο θεσμούς, ο Νορβηγός οδήγησε μία Fabia Rally2 evo της υποστηριζόμενης από την μάρκα ομάδας Toksport WRT. Μαζί με διάφορους συνοδηγούς κατά τη διάρκεια της σεζόν, ο Mikkelsen βοήθησε επίσης την Toksport WRT να κερδίσει το Πρωτάθλημα Ομάδων ERC. Ακριβώς επειδή ο Mikkelsen μοιράστηκε το πιλοτήριο με πολλούς συνοδηγούς μέσα στη χρονιά, ο τίτλος συνοδηγού του ERC πήγε τελικά στη Sara Fernandez, συνοδηγό του Efren Llarena, […]