Ήττα για τον Παναθηναϊκό με 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Η νίκη της πρεμιέρας επί του Απόλλωνα Σμύρνης δεν είχε συνέχεια για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ηττήθηκε στα Γιάννινα από τον ΠΑΣ με 1-0. Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να απειλούν στο 3′ με τον Πίρσμαν και να ανοίγουν το σκορ στο 5′ με τρομερό σουτ του Γκαρντάβσκι, με τους πράσινους να είναι… αλλού. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βελτιώθηκε κάπως και ανέβηκε στη συνέχεια, αλλά η αλήθεια είναι ότι δυσκολευόταν να κάνει φάσεις. Για την ακρίβεια, σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός
πραγματικά πλησίασε στο γκολ μόνο στο 42′ με τον Αϊτόρ, το σουτ του οποίου μετά τη σέντρα του Χουάνκαρ από αριστερά έφυγε λίγο άουτ. Κακό πρώτο 45λεπτο, με λίγα λόγια, για το «τριφύλλι», το οποίο μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο μισό γήπεδο τους Γιαννιώτες αλλά και πάλι δυσκολευόταν να μετουσιώσει την κατοχή της μπάλας σε ευκαιρίες. Στο 59′, μάλιστα, ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι υπέρ του ΠΑΣ […]