Ιαπωνία – Ισπανία 2-1: Νίκη με ανατροπή και 1η θέση για τους Ασιάτες – Δείτε highights

Στους «16» του Μουντιάλ 2022 προκρίθηκε η Ιαπωνία, κόντρα σε κάθε πρόβλεψη πριν αρχίσει το τουρνουά, αφού έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ισπανία, η οποία επίσης προκρίθηκε, μετατρέποντας το 0-1 σε 2-1 και πήρε την 1η θέση του ομίλου, στέλνοντας έτσι στο αεροπλάνο της επιστροφής τη Γερμανία! Οι Ασιάτες προσπάθησαν στα πρώτα λεπτά να κάνουν κάτι καλό επιθετικά αλλά δεν τα κατάφεραν, σε αντίθεση με τους Ίβηρες που δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο γκολ… Στο 11′ ο Αθπιλικουέτα σέντραρε από δεξιά και ο Μοράτα με κεφαλιά έκανε εύκολα
το 0-1, σκοράροντας σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήλεγξε σε απόλυτο βαθμό το παιχνίδι και έδινε τον ρυθμό που ήθελε, απειλώντας και στο 23′ ξανά με τον Μοράτα μετά την κάθετη του Γκάβι. Γενικά το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά εύκολο για την Ισπανία, η οποία δεν ένιωσε κάποια απειλή και παράλληλα έβλεπε ότι αν ανέβαζε λίγο στροφές, εύκολα μπορούσε να προκαλέσει πανικό στην άμυνα […]
Ιαπωνία – Ισπανία 2-1, Νίκη, Ασιάτες – Δείτε,iaponia – ispania 2-1, niki, asiates – deite