Γκιώνης για τον αποκλεισμό του από τους Ολυμπιακούς: Δεν θυμάμαι ποτέ τέτοια ήττα στη ζωή μου

Στεναχωρημένος από την ήττα (έχασε 4-3 σετ από τον Κορεάτη Τζεούνγκ Γιουκ Σικ) και κουρασμένος από το συναρπαστικό παιχνίδι ο Παναγιώτης Γκιώνης, δεν μπορούσε να συνειδητοποιήσει πώς έχασε την τεράστια ευκαιρία να προκριθεί στους «16» καλύτερους του Ολυμπιακού τουρνουά. «Στο 10-4 πραγματικά δεν ξέρω τι έγινε. Θεωρώ ότι ο αντίπαλος ίσως να χαλάρωσε λίγο κι εκεί που ήταν μαγκωμένος κι έδειχνε σαν να έχει τελειώσει το ματς, έπαιξε δύο-τρεις
καλές μπάλες, εγώ ρίσκαρα λίγο, δεν μου πήγε και μετά όσο πλησίαζε στο σκορ 10-7, 10-8 άρχισε να το πιστεύει. Οι Κορεάτες δεν κοιτάνε σκορ και κάθε πόντο τον παλεύουν. Έχουν άλλο μεντάλιτι», τόνισε ο Έλληνας πρωταθλητής. «Το θέμα είναι ότι έπρεπε εγώ να βρω κάτι διαφορετικό να κάνω κι εκεί νομίζω ότι έπαιξα λίγο λάθος. Μετά άρχισε η κούραση, πήρε το μομέντουμ ο Κορεάτης και ανέβηκε η αυτοπεποίθησή του. Στο τελευταίο σετ τα έδωσα όλα. Είχαμε κουραστεί πάρα πολύ, κι εγώ κι αυτός κι εκεί θεωρώ ότι είχα ατυχία, καθώς […]