Γιάννης Αντετοκούνμπο: Μην πάρουν αέρα τα μυαλά μας

Η Ελλάδα νίκησε την Ουκρανία με 99-79, έκανε το 4×4 στο Eurobasket και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου έχοντας για ακόμη μία φορά για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε τη διαφορά όχι μόνο στο παρκέ, όπου σημείωσε 41 πόντους κάνοντας ατομικό ρεκόρ με την Εθνική ομάδα, αλλά και στη συνέντευξη Τύπου, μετά τη λήξη της αναμέτρησης, με όσα είπε. Αναλυτικά οι δηλώσεις του ηγέτη της Εθνικής ομάδας… Για το παιχνίδι: «Κάναμε εξαιρετικό
ομαδικό παιχνίδι. Δεν αρχίσαμε καλά, δεν είχαμε ενέργεια απέναντι σε μια ομάδα που τα έδωσε όλα χθες (σ.σ. κόντρα στην Ιταλία). Στο τέλος της ημέρας, παίξαμε σαν ομάδα, παίξαμε καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, κάναμε τα πράγματα πιο εύκολα στην επίθεση. Θεωρώ πως κάναμε καλή δουλειά, στο β’ ημίχρονο μείναμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας, επιθετικά είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Θα συμβούν όμορφα πράγματα». Για το ατομικό ρεκόρ πόντων με την Εθνική: «Δεν μου αρέσει να αξιολογώ τις εμφανίσεις μου. Απλώς θέλω να βγαίνω […]