Άρης – ΑΕΚ 1-1 (4-2 στα πέναλτι): Στους «8» του κυπέλλου με ήρωα τον Κουέστα

Την πρόκρισή του στους προημιτελικούς του κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει Λεβαδειακό ή Νίκη Βόλου, πανηγυρίζει ο Άρης, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΚ με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση, έχοντας για ήρωα τον Κουέστα που απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βίντα και Πόνσε. Μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά της ρεβάνς του 0-0 στην OPAP
Arena, στα οποία οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό και στο 11′ πίστεψαν ότι άνοιξαν το σκορ με τον Βίντα από κοντά, μετά το γέμισμα του Γιόνσον και την κεφαλιά του Μήτογλου, αλλά ο Κροάτης ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε. Όπως και να έχει, η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα προσπάθησε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να κάνει το παιχνίδι της, με τους γηπεδούχους από την άλλη πλευρά να προσέχουν κυρίως την άμυνά τους. Στο 26′, πάντως, κατάφεραν και αυτοί να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα […]
Άρης – ΑΕΚ 1-1 4-2, Κουέστα,aris – aek 1-1 4-2, kouesta