Άγιαξ – ΑΕΚ 3-1: Εκτός Ευρώπης η Ένωση

Η ελλιπής ΑΕΚ πήγε στο Άμστερνταμ με στόχο έστω την ισοπαλία κόντρα στον Άγιαξ για να πάρει την 3η θέση στον όμιλο του Europa League και να συνεχίσει στο Europa Conference League αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 και λέει «αντίο» στην Ευρώπη για φέτος, στρέφοντας την προσοχή της αποκλειστικά σε πρωτάθλημα και κύπελλο πλέον. Όλοι περίμεναν ότι θα
γινόταν ένα ανοιχτό παιχνίδι και η επιβεβαίωση δεν άργησε καθόλου να έρθει αφού ήδη στο 11′ το σκορ ήταν… 1-1! Οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 5′ με την κεφαλιά του Άκπομ μετά την άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη, για να απαντήσουν οι Κιτρινόμαυροι στο 11′ με την ωραία κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία μετά την εκτέλεση φάουλ του Ελίασον. Λίγα λεπτά μετά μάλιστα, στο 18′, ο δικέφαλος αετός άγγιξε το 1-2 αλλά ο Ράμαι κατάφερε να αποκρούσει με το ένα χέρι το δυνατό σουτ του Τσούμπερ, για να έρθει δύο λεπτά μετά η ψυχρολουσία για την πρωταθλήτρια Ελλάδας: Κάθετη του Χάτο για […]