ΑΕΚ – Βόλος 3-0: Ποδαρικό με 3άρα

Η ΑΕΚ είχε κλείσει το 2023 με δύο συνεχόμενες ισοπαλίες κόντρα σε Παναιτωλικό και Πανσερραϊκό αλλά μπήκε στο 2024 με νίκη μετά το 3-0 επί του Βόλου για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Super League, με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει -δύο φορές- για 4ο συνεχόμενο παιχνίδι και τον Άμραμπατ να βρίσκει επίσης δίχτυα. Από τα πρώτα λεπτά, όπως αναμενόταν, η Ένωση πήρε την κατοχή της μπάλας και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Θεσσαλούς, από την άλλη πλευρά,
να προσέχουν κυρίως την ανασταλτική λειτουργία τους. Έτσι, το πρώτο 20λεπτο πέρασε χωρίς κάποια μεγάλη φάση και με τους γηπεδούχους να ζητάνε πέναλτι στο 20′, μετά την πτώση του Πήλιου στην περιοχή. Όπως και να έχει, ο διαιτητής δεν υπέδειξε κάτι και το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα να ανεβάζει σιγά-σιγά την απόδοσή της. Οι Κιτρινόμαυροι είχαν φάση στο 29′ με τον Γκατσίνοβιτς που δεν τελείωσε καλά μετά το γέμισμα του Ελίασον, είχαν ένα άστοχο σουτ του […]
ΑΕΚ – Βόλος 3-0, Ποδαρικό, 3άρα,aek – volos 3-0, podariko, 3ara