Super Cup Μπάσκετ: Ολυμπιακός – Περιστέρι 84-64

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 84-64 του Περιστερίου και πήρε την πρόκριση στον αυριανό τελικό του Super Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ΠαναθηναϊκόςΠΑΟΚ. Όπως είναι λογικό τόσο νωρίς στη χρονιά θα ήταν αδύνατο οι αντίπαλοι να βγάλουν ποιότητα
και αγωνιστική συνέπεια, ωστόσο σίγουρα η ομοιογένεια που υπάρχει στο ρόστερ τουΓιώργου Μπαρτζώκα, αλλά και η διαφορά ποιότητας σε ατομικό ταλέντο, έκρινε το αποτέλεσμα. Με τονΤόμας Γουόκαπνα κάνει ό,τι θέλει στην μπροστινή πλευρά του γηπέδου και τους Πειραιώτες γενικά να παίζουν εκπληκτική άμυνα, η διαφορά πήγε γρήγορα στο +9(3-12, 5′). Το τάιμ άουτ τουΣπανούληδεν άλλαξε ούτε τον ρυθμό ούτε την εικόνα της ομάδας του και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μην το εκμεταλλευτεί και με διαδοχικούς αιφνιδιασμούς το σκορ έγινε3-16 (7′). Η είσοδος τουΞανθόπουλουέφερε μία αίσθηση ηρεμίας στο Περιστέρι(12-18, 9′)με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ20-27χάρη σε 2/2 τρίποντα από τονΧαντςκαι δύο τρίποντα απόΛαρεντζάκηκαιΓουίλιαμς Γκος. Το Περιστέρι μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πόντους τουΧαντςκαι […]