Premier League: Στις καθυστερήσεις και με πέναλτι νίκησε η Νιούκαστλ τη Νότιγχαμ

Η Νιούκαστλ νίκησε με 2-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ εκτός έδρας στο «Σίτι Γκράουντ» στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Premier League. Ήταν ένα πολύτιμο τρίποντο για τις «καρακάξες» που μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά τους (47 β.) από την Τότεναμ (48 β.) και παραμένουν για τα καλά στο κόλπο της εξόδου στο επόμενο UEFA Champions League.
Αντίθετα, η Νότιγχαμ Φόρεστ έμεινε στη 14η θέση και στους 26 βαθμούς, μόλις δύο πόντους πάνω από τις θέσεις του υποβιβασμού. Ο Αλεξάντερ Ισάκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς. Ο Σουηδός επιθετικός, για τον οποίο η Νιούκαστλ το περασμένο καλοκαίρι δαπάνησε 70 εκατομμύρια προκειμένου να τον αποκτήσει από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας και τα δύο τέρματά τους στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου. Στο 45’+2′ έπειτα από ασίστ του Γουίλοκ ισοφάρισε σε 1-1 μιας και προηγήθηκε το γκολ του Εμάνουελ Ντένις στο 26′. Έπειτα, ο Ισάκ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Έντι Χάου […]