NBA: Ο Giannis δεν σκοράρει μόνο – Σε ρόλο δημιουργού οδήγησε τους Μπακς στη νίκη επί των Χοκς με 114-105

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο NBA στο 27-14 καθώς ξεπέρασε με 114-105 τους Ατλάντα Χοκς (19-22) εκτός έδρας στην «State Farm Arena». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να επικρατήσει η ομάδα του και χωρίς να σκοράρει εκείνος άμεσα. Ο 28χρονος Έλληνας φόργουορντ πέτυχε μόλις επτά πόντους – πράγμα σπάνιο – σε 35 λεπτά συμμετοχής. Πήρε μόνο δέκα σουτ (3/10, 1/4 ελεύθερες βολές), αλλά είχε 19 ριμπάουντ, δέκα ασίστ
κι ένα μπλοκ. Το σκοράρισμα ήταν δουλειά του Μπρουκ Λόπεζ (20 π.), του Τζρου Χόλιντεϊ (27 π.), του Μπόμπι Πόρτις (13 π.) και του Τζεβόν Κάρτερ (13 π.). Οι Μιλγουόκι Μπακς μπήκα «καυτοί» στο ματς. Στις τέσσερις αρχικές επιθέσεις τους είχαν: καλάθι του Αντετοκούνμπο και τρία τρίποντα. Κάπως έτσι προηγήθηκαν με 11-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά αγώνα. Συνέχισαν να σκοράρουν από την περιφέρεια κατά βούληση μετρώντας 9/14 τρίποντα στην πρώτη περίοδο όπου άνοιξαν διαφορά 20 πόντων καθώς προηγήθηκαν με 39-19 στο […]
NBA, Giannis, Μπακς, Χοκς, 114-105,NBA, Giannis, baks, choks, 114-105