Formula 1: Νίκη για τον Φερστάπεν στο χάος της Αυστραλίας

Ως ένας από τους πιο χαοτικούς αγώνες στην ιστορία της Formula 1 θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το Grand Prix της Αυστραλίας. Νικητής αναδείχτηκε ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull, σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από τρεις διακοπές και ένα ιδιαίτερα επεισοδιακό τέλος, παρόλο που ο τερματισμός έγινε πίσω από το Αυτοκίνητο Ασφαλείας. Ο Λούις Χάμιλτον με
τη Mercedes  πήρε τη δεύτερη θέση κι ο Φερνάντο Αλόνσο με την Aston Martin ήταν τρίτος, με 3/3 βάθρα στην αρχή της σεζόν. Φουλ επίθεση από τη Mercedes Οι οδηγοί πήραν τις θέσεις τους στην εκκίνηση στο Άλμπερτ Παρκ κάτω από διαφορετικές συνθήκες από αυτές που συνάντησαν τις προηγούμενες ημέρες, καθώς ο ήλιος έλαμπε πάνω από τη Μελβούρνη και η θερμοκρασία ήταν σαφώς ανεβασμένη. Οι 18 από τους 20 ξεκίνησαν από το grid αφού οι Σέρχιο Πέρεζ και Βάλτερι Μπότας έκαναν αλλαγές στα μονοθέσιά τους και ξεκίνησαν από το pit lane. Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Τζορτζ Ράσελ έκανε πολύ καλή εκκίνηση και […]