Euroleague: Τρίτη σερί νίκη ο Παναθηναϊκός που πέρασε από την έδρα της Ζαλγκίρις

Το ξεκίνημα της φετινής Euroleague ήταν τραγικό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος φαινόταν ότι θα περνούσε μαρτύριο ανάλογο του περσινού, αλλά τις τελευταίες εβδομάδες τα πράγματα δείχνουν να στρώνουν και ακόμη μία επιβεβαίωση ήρθε στο Κάουνας, όπου η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς νίκησε τη Ζαλγκίρις με 81-67, πανηγύρισε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και ελπίζει ότι η άνοδος θα συνεχιστεί. Το πρώτο ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό σε κάθε αγώνα είναι να μπαίνει συγκεντρωμένος και ορεξάτος στην άμυνα.
Όσες φορές έχει συμβεί αυτό τα πράγματα έχουν πάει καλά, οπότε το ξεκίνημα της αναμέτρησης στη Λιθουανία μόνο αισιοδοξία προκαλούσε. Γιατί; Επειδή οι παίκτες του Ράντονιτς ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση. Έτσι, μετέτρεψαν το 6-4 σε 6-13 με σερί 9-0 και από εκεί και πέρα με πρωταγωνιστές τούς Μπέικον, Πονίτκα, Λι και Γουόλτερς οι πράσινοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14 (13-27), έχοντας 8/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα και κανένα λάθος. Όλα, επομένως, πήγαιναν καλά και στο δεύτερο δεκάλεπτο έγιναν […]