Euroleague: Σε 5ο παιχνίδι θα κριθεί ποια εκ των Μακάμπι ή Μονακό θα πάει στο Final 4

Δύο μέρες μετά τη νίκη της Μονακό στο Τελ Αβίβ, με την οποία «έσβησε» την εντός έδρας ήττα της στο πρώτο παιχνίδι, η Μακάμπι τη διέλυσε με 104-69 και έκανε το 2-2, πράγμα που σημαίνει ότι η πρόκριση στο Final 4 της Euroleague θα κριθεί στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι που θα γίνει στη Γαλλία. Με τον Τζέιμς να αναλαμβάνει
δράση από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και με την ψυχολογία ανεβασμένη μετά τη νίκη πριν δύο μέρες, οι Μονεγάσκοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με +8 (5-13), για να απαντήσουν οι Ισραηλινοί με σερί 8-0 για την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά, με πρωταγωνιστή τον Οκόμπο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν πάλι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (17-24). Ως εκεί όμως… Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι ήταν μεταμορφωμένη, έκανε σερί… 20–0 παίρνοντας όχι μόνο το προβάδισμα αλλά και διαφορά 13 πόντων (37-24), με τη Μονακό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι, μετά το 47-36 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Ισραηλινοί μπήκαν […]