Euroleague: Σε 5ο ματς και η σειρά της Μπαρτσελόνα με την Μπάγερν – Νέα έκπληξη οι Βαυαροί

H σεμιναριακή άμυνα της Μπάγερν Μονάχου έδωσε… σφυγμό στους Γερμανούς, οι οποίοι ισοφάρισαν (2-2) τη σειρά των πλέι οφ της Euroleague κόντρα στην Μπαρτσελόνα και απέκτησαν δικαίωμα στο όνειρο. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι επικράτησε με 59-52 της Μπαρτσελόνα στο Game 4 στο Μόναχο, ισοπεδώνοντας τους Καταλανούς στα 30 πρώτα λεπτά, όταν και εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, η οποία τους βοήθησε να αντέξουν στην αντεπίθεση
των «μπλαουγκράνα» στον… επίλογο. Πλέον η σειρά επιστρέφει στη Βαρκελώνη (03/05, 21:00) με τον νικητή να ετοιμάζει… βαλίτσες για το Final Four του Βελιγραδίου (19-21/5). Η νικήτρια του ζευγαριού θα παίξει με τη Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό. Ο επιθετικός πλουραλισμός της Μπάγερν και η άμυνα που περιόρισε στους 34 πόντους τους Καταλανούς μέχρι το 30΄ αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της γερμανικής επιτυχίας. Οι γηπεδούχοι έπειτα από τρεις περιόδους βρέθηκαν στο «χρυσό», όπως αποδείχθηκε, +16 (50-34), με τους «μπλαουγκράνα» να τρέχουν στην τέταρτη περίοδο ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 9-18, χωρίς όμως να έχουν πλέον το χρόνο […]
Euroleague, Μπαρτσελόνα, Μπάγερν –, Βαυαροί,Euroleague, bartselona, bagern –, vavaroi