Euroleague: Πάλεψε αλλά λύγισε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μπαρτσελόνα

Η αποστολή του Παναθηναϊκού κόντρα στη Μπαρτσελόνα, παρά το γεγονός ότι ήταν εντός έδρας, ήταν εξ ορισμού δύσκολη. Το γεγονός, επομένως, ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν 49-41 υπέρ των πράσινων, ήταν λογικό να προκαλεί ενθουσιασμό. Όπως λογικό, με βάση τα προβλήματα της φετινής ομάδας, μπορεί να θεωρηθεί και το γεγονός ότι δεν άντεξε ως το τέλος, με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη με 82-85 και την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να παίρνει το χειροκρότημα για την προσπάθειά
της. Το γεγονός ότι το σκορ ήταν 2-10 μετά τα πρώτα δύο λεπτά έφερε κακές σκέψεις στο ΟΑΚΑ, αφού ο Λαπροβίτολα ήταν ορεξάτος και διατηρούσε συνεχώς μπροστά (12-21 στο 7′) τους φιλοξενούμενους. Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, όμως, οι πράσινοι μετέφεραν το παιχνίδι κοντά στο καλάθι μειώνοντας σε 19-23 με τον Παπαγιάννη και στη συνέχεια ισοφάρισαν 26-26 με τρίποντο του Νέντοβιτς. Ο Σέρβος είχε βρει το χέρι του και αυτό βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μπει καλύτερα στο […]