Euroleague: Μακάμπι και Εφές «δούλεψαν» για τον Ολυμπιακό

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη με 75-58 επί της Αρμάνι Μιλάνο. Πέραν του ότι έκανε ακόμη ένα βήμα προς την εξασφάλιση μιας θέσης στη νοκ άουτ φάση του θεσμού, έκανε κι ένα… δώρο στον Ολυμπιακό μιας και η Αρμάνι Μιλάνο παρέμεινε στην 4η θέση έχοντας, πλέον, τις ίδιες
ήττες με τους «ερυθρόλευκους». Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, η ομάδα από το Ισραήλ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με 23-11. Αυτή η διαφορά έθεσε και τον τόνο για το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Αντέδρασε, βέβαια, το συγκρότημα του Έτορε Μεσίνα στη δεύτερη περίοδο μειώνοντας σε 40-37, αλλά πέραν αυτού δεν έδωσε άλλα σημάδια πως θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, με τη Μακάμπι να κάνει τη διαφορά στις επόμενες δύο περιόδους και να φτάνει σε μια σχετικά άνετη επικράτηση. Νίκη η Αναντολού Εφές σε θεαματικό παιχνίδι Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να… οργιάζει, η Αναντολού Εφές επικράτησε με […]