Euroleague: Ήττα στο τελευταίο σουτ για τον Ολυμπιακό από τη Βιλερμπάν

Δύο μέρες μετά την εμφατική νίκη του επί της Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός πήγε στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague και έδειχνε έτοιμος για ακόμη μία άνετη επικράτηση, αφού στην τρίτη περίοδο βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 21 πόντους, αλλά στο τέλος έκανε τα εύκολα δύσκολα και με σουτ
τριών πόντων του Νουά στο φινάλε έχασε με 77-75. Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, όπως δείχνει και το 8-9 στο δίλεπτο, αλλά κάπου εκεί οι Πειραιώτες αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και παράλληλα «βομβάρδιζαν» με τρίποντα, με αποτέλεσμα στο 5′ το σκορ να έχει γίνει 8-21 χάρη σε σερί 12-0. Όλα, δηλαδή, πήγαιναν καλά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που ήλεγξε τον ρυθμό και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (18-28). Ο Ολυμπιακός ήταν απλά τέλειος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο +20 (22-42) στο 16′ […]