Euroleague: Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ

Ο Ολυμπιακός πήγε στο Τελ Αβίβ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι με στόχο την 7η νίκη σε 9 αγώνες στη φετινή Euroleague και το 5×5 εκτός έδρας, δείχνοντας έτοιμος να τα καταφέρει αφού λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο +11, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο τα έκανε όλα λάθος και τελικά ηττήθηκε με 90-84. Με τον Γουόκαπ να μοιράζει ασίστ και τον Παπανικολάου να σκοράρει, βάζοντας 7 πόντους
στα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το προβάδισμα (8-15′ στο 6′) και έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό, αλλά τα τρίποντα των Μπόλντγουιν, Χόλινς και ΝτιΜπαρτολομέο επέτρεψαν στους Ισραηλινούς να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας περάσει μπροστά (22-20). Ο Μπόλντγουιν παρέμενε «ζεστός» και στη δεύτερη περίοδο και έτσι βοηθούσε τη Μακάμπι να παραμένει κοντά στο σκορ, αφού οι Πειραιώτες με τους Σλούκα και Πίτερς να βοηθούν στο σκοράρισμα είχαν πάρει ξανά το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (43-45). Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τρίτη […]
Euroleague, Ήττα, Ολυμπιακό, Μακάμπι, Τελ Αβίβ,Euroleague, itta, olybiako, makabi, tel aviv