Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό αποκλείοντας τη Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι η ομάδα που θα προσπαθήσει να πάρει τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης από την Αναντολού Εφές, αφού στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4 του Βελιγραδίου νίκησε με 86-83 τη Μπαρτσελόνα, αν και ήταν στο -11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Σαββάτου (21/5). Με τον Γιαμπουσέλε να κάνει εκπληκτικό ξεκίνημα στον ισπανικό εμφύλιο, η Ρεάλ προηγήθηκε με 14-8 στο 5′ αλλά η Μπαρτσελόνα απάντησε με σερί 7-0 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ντέιβις, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τις δύο ομάδες
ισόπαλες (19-19). Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και τα μισά της δεύτερης, όταν το σκορ ήταν 29-29, αλλά στη συνέχεια οι Μίροτιτς και Λαπροβίτολα ανέλαβαν για τους Καταλανούς, οι οποίοι έκαναν επιμέρους σκορ 14-4 και τελικά έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (45-34). Ο Μίροτιτς συνέχιζε να «πυροβολεί» και στην τρίτη περίοδο αλλά το κακό για τη Μπάρτσα ήταν ότι δεν έπαιρνε βοήθεια από τους συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα οι Μαδριλένοι […]