Euroleague: Η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στο «κόλπο» της πρωτιάς – Η κατάταξη πριν το ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο όταν περιόρισε την Άλμπα Βερολίνου στους 7 πόντους, ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της γερμανικής ομάδας με 72-56 στη Βαρκελώνη, για την 32η αγωνιστική της Euroleague. Με αυτή τη νίκη οι «μπλαουγκράνα» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 22-10 και εξασφάλισαν και μαθηματικά το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Euroleague.
Πλέον, έχουν τις ίδιες νίκες με τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης και παραμένουν στο… κόλπο της πρωτιάς στην κατάταξη, αν και αξίζει να σημειώσουμε πως έχουν μια παραπάνω ήττα από αμφότερες και είναι χαμένοι σε περίπτωση ίδιου ρεκόρ με τους «ερυθρόλευκους». Στον αντίποδα, η Άλμπα υπέστη την 23η ήττα της. Με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν τον αγώνα οι Σερτάτς Σανλί (12π.), Νίκολα Μίροτιτς (11π.) και Νίκολα Κάλινιτς, σε μία βραδιά που η Μπαρτσελόνα τα είχε με την αστοχία της από τα 6,75 (4/15 τρίποντα). Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-35, 50-42, 72-56 Εντυπωσιακή η Μακάμπι […]