Euroleague: Η Μπαρτσελόνα ισοπέδωσε τη Ρεάλ με 86-68 – Τα «έχωσαν» οι οπαδοί της «βασίλισσας» στον Μίροτιτς

Στην κορυφή της Euroleague, επέστρεψε η Μπαρτσελόνα, μετά το θρίαμβο της στο «clasico» της 26ης αγωνιστικής στη Μαδρίτη. Υποχρέωσε τη Ρεάλ στην πρώτη εφετινή εντός έδρας ευρωπαϊκή ήττα της το βράδυ της Παρασκευής (11/2). Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν με 86-68 της «βασίλισσας», πιάνοντας τη στην κατάταξη (20-5) και έχοντας πλέον το πάνω χέρι στη μεταξύ τους ισοπαλία. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβτίτσιους με τον θρίαμβό τους στο «WiZink Center» έκαναν το «δύο στα δύο» στην εφετινή
αγωνιστική περίοδο, απέναντι στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ο οποίος μετά την λήξη του ματς δήλωσε πολύ προβληματισμένος με την εικόνα της Ρεάλ Μαδρίτης. Αντίθετα, ο Λιθουανός κόουτς ήταν πανευτυχής. Από το πρώτο δεκάλεπτο «καθάρισε» η Μπαρτσελόνα το ντέρμπι. Οι «μπλαουγκράνα» ήταν ασταμάτητοι με την άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης να μην μπορεί να κάνει τίποτα για να τους σταματήσει. Μάλιστα, η Μπάρτσα άνοιξε μια διαφορά 20 πόντων (28-8), η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Άλλωστε με μόλις 2/20 τρίποντα και τον Έντι […]