Euroleague: Η Μπαρτσελόνα έβαλε τέλος στο σερί νικών του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός πήγε στην Ισπανία έχοντας τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Euroleague αλλά η Μπαρτσελόνα ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε επικρατώντας με 86-78, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πλέον στο 14-6 ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 11-9. Ο Ολυμπιακός
πλήρωσε στα πρώτα λεπτά την αδυναμία του να περιορίσει τον Πάρκερ, ο οποίος με 11 πόντους μέχρι το 5΄ και 3/3 τρίποντα, έγραψε το 16-7 στον φωτεινό πίνακα. Οι Ερυθρόλευκοι, πάντως, δεν πανικοβλήθηκαν, μπλόκαραν το γρήγορο ρυθμό των Καταλανών και με τους Κάναν, Πίτερς να εκτελούν από την περιφέρεια μάζεψαν τη διαφορά στους 3 πόντους (23-20), πριν οι Ερνανγκόμεθ και Σατοράνκσι γράψουν το 27-20 στο 10΄. Οι Πειραιώτες εξαργύρωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο τη διάρκεια τους στο αμυντικό κομμάτι, κρατώντας την Μπαρτσελόνα κάτω από τους 20 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ παράλληλα βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον πάγκο. Ο Μπραζντέικις μάλιστα μείωσε από τα 6,75 στο καλάθι τη διαφορά (38-36 στο 18΄), ενώ με γκολ-φάουλ του Λιθουανού ο […]