Champions League: Η Λανς νίκησε τη Σεβίλλη και την έστειλε σπίτι της

Η 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League άρχισε με τη Λανς να νικάει με 2-1 τη Σεβίλλη και να εξασφαλίζει την 3η θέση στον 2ο όμιλο αφήνοντας στην 4η τους Ισπανούς, την ίδια ώρα που οι δύο ομάδες που πήραν την πρόκριση για τους «16», οι Άρσεναλ και Αϊντχόφεν, αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Τα πάντα είχαν κριθεί σε αυτό τον όμιλο σε ό,τι αφορά τις πρώτες δύο θέσεις και απέμενε να ξεκαθαρίσει ποια θα πάρει την 3η, με τη Λανς να είναι στο +3 από τη Σεβίλλη, η οποία ήθελε μόνο νίκη. Οι Ισπανοί προσπάθησαν για κάτι καλό αλλά οι Γάλλοι ήταν οργανωμένοι και το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ, για να έρθουν τελικά αυτά στην επανάληψη. Στο 60′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στην αντεπίθεση και ο Φρανκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση στο 63′ και έκανε το 1-0, φέρνοντας την ομάδα του πιο κοντά στην 3η θέση, η οποία, ως γνωστόν, δίνει εισιτήριο για τα νοκ άουτ του Europa […]