Basketball Champions League: Η ΑΕΚ καθάρισε και τη Στσέτσιν και συνεχίζει αήττητη

Η ΑΕΚ δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα υποδεχόμενη τη Στσέτσιν και τη νίκησε με 86-64 κάνοντας το 4×4 στον όμιλό της στο Basketball Champions League, πράγμα που σημαίνει ότι έκανε αποφασιστικό βήμα πλέον για την απευθείας πρόκρισή της στους «16» της διοργάνωσης. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (17-16), η Ένωση σκλήρυνε πολύ την άμυνα της, κράτησε τη Στσέτσιν στους 10 πόντους και ελέγχοντας
πλήρως τον ρυθμό πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +10 (36-26). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά με τους Κιτρινόμαυρους να φορτώνουν το αντίπαλο καλάθι με 25 πόντους δεν τέθηκε θέμα αμφισβήτησης και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 30΄ στο +13 (61-48). Δίχως να χάσει τη διάρκεια της στην επίθεση και με τον ΜακΡέι να δείχνει ασταμάτητος, η ΑΕΚ εκτόξευσε τη διαφορά στο +23 (73-50) στο 34΄ και δεν αγχώθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Πέντε παίκτες του δικέφαλου αετού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τζάστιν Τίλμαν να είναι πρωταγωνιστής με 15 πόντους […]