Basket League: Περίπατος του Ολυμπιακού στη Λάρισα με 100άρα

Η Λάρισα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, για την 8η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον μόνο για ένα λόγο: Πόσο θα άντεχαν οι Θεσσαλοί απέναντι στους ερυθρόλευκους; Η απάντηση, τελικά, ήταν «ένα ημίχρονο», αφού στην 3η περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέσπασε, εκτόξευσε τη διαφορά στο +24 και τελικά επικράτησε με +31 (70-101). Επτά νίκες και μία ήττα έχουν οι Πειραιώτες, μία
νίκη και επτά ήττες οι Λαρισαίοι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-5 στο 5′ και 15-10 στο 8′, αλλά κάπου εκεί οι Βεζένκοβ και Πρίντεζης άρχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με τους φιλοξενούμενους στο +5 (18-23). Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του β’ 10λεπτου βελτιώθηκε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 21-30 στο 14′. Η Λάρισα, όμως, αντέδρασε και μπροστάρη τον Χάτσον κατάφερε να πλησιάσει στο -2 (28-30) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν στο -7 (35-42). Καλά […]