Basket League: Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ με εκπληκτικό Καμπενγκέλε

Με τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε να είναι σε απίστευτη μέρα με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 27 λεπτά συμμετοχής, η ΑΕΚ επέστρεψε από το -17 και νίκησε με +20 τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 90-70 για την 8η αγωνιστική της Basket League. Με μόλις 1/13 τρίποντα και 7 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση βρέθηκε με το… καλησπέρα πίσω στο σκορ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -8 (17-25 στο
10΄), ενώ είδε τους Ασπρόμαυρους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 6-15 στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και να ξεφεύγουν στο 16΄ με 17 πόντους (23-40). Ωστόσο, η αφύπνιση του Καμπενγκέλε μέσα στις ρακέτες, βοήθησε τους Κιτρινόμαυρους να ροκανίσουν τη διαφορά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (36-45). Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα της ΑΕΚ έπιασε από τον… λαιμό τον ΠΑΟΚ, περιορίζοντας τον στους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Την ίδια στιγμή, βρίσκοντας ρυθμό από τα 6,75 η Ένωση […]