Τότεναμ – Τσέλσι 2-0: Νίκη Champions League για τους Πετεινούς

17:36 26/2/2023 - Πηγή: NewsIt

Η Τότεναμ πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι, επικρατώντας εντός έδρας των “μπλε” με 2-0 για την 25η αγωνιστική της Premier League.

Η Τότεναμ έκανε ακόμα ένα βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην πρώτη τετράδα της Premier League που δίνει το εισιτήριο για το Champions League της νέας περιόδου.

Από

την πλευρά της, η Τσέλσι έφερε ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα, με το κλίμα στην ομάδα να είναι βαρύ, μιας και κινδυνεύει σοβαρά να μείνει εκτός Ευρώπης τη νέα σεζόν.

Οι “μπλε” του Λονδίνου έδωσαν ένα κάρο λεφτά στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο, ωστόσο το αποτέλεσμα είναι ίδιο, με την καρέκλα του Πότερ να “τρίζει” πιο πολύ από ποτέ.

Τα γκολ του 22χρονου Άγγλου μέσου, Όλιβερ Σκιπ, στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου και του Χάρι Κέιν στο 82΄ έκριναν το ματς στο «Τότεναμ Στέιντιουμ», χαρίζοντας στους «πετεινούς» το δεύτερο συνεχόμενο «τρίποντο» (είχε προηγηθεί το 2-0 επί της Γουέστ Χαμ) και ταυτόχρονα το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής της Premier League:

Μπόρνμουθ-Μάντσεστερ Σίτι 1-4

(83΄ Λέρμα – 15΄ Άλβαρες, 29΄ Χάαλαντ, 45΄ Φόντεν, 51΄αυτ. Μέφαμ)

Σαουθάμπτον 18

To άρθρο Τότεναμ – Τσέλσι 2-0: Νίκη Champions League για τους Πετεινούς δημοσιεύτηκε στο NewsIT .